Zeynep ve Sihirli Kabanı / Zeynep and the Amazing Technicolor Dream Coat

1C4A39621C4A39281C4A39201C4A39631C4A41211C4A40681C4A4102

Bilirsiniz 1 parçayı farklı kombinlerde değerlendirmeyi severim. Özellikle gömlek, bluz, tişört gibi üstlerin, bu açıdan daha verimli olduğu düşünülür. Sonra alt parçalar gelir ve nedense akla hiç dış giyim gelmez. Hele ki iddialı renkler söz konusuysa…

You know I love pairing an item in various outfits. People tend to think tops like blouses, shirts or t-shirts are the most productive in this respect. Then the bottoms come to mind, but never coats. Especially the ones with brave colors…

1C4A3920
Palto/Coat: Roman, Bluz/Blouse: Vintage, Etek/Skirt: Roman, Botlar/Boots: Zara

Bu maskülen kesim zümrüt yeşili paltoyu Roman’dan almıştım. Aslında çok daha fazla tarzda yorumlanabilecek bu paltoyu, bu yazıda iki uç tarzda giyerek ne kadar geniş bir yelpazede kullanılabileceğini göstermek istedim.

I got this masculine cut, emerald green coat from Roman. There are of course more than 2 ways to style this coat, but for this post I wanted to show you the opposite ends of the spectrum to let you see the variety of possible styles it can adapt to.

1C4A3928

İlk kombin sezonun da trendlerinden olan baştan aşağı tek renk giyim. Tek renk giyimin faydaları saymakla bitmez:

1. Daha ince görünürsünüz.

2. Daha klas ve sofistike görünürsünüz.

3. Daha uzun görünürsünüz.

4. Tarz sahibi durursunuz.

Tek renk giyinirken dikkat etmeniz gereken ise farklı dokularda parçaları bir araya getirmektir. Eğer dokular aynıysa parçalardan birini desenli kullanmaktır. Tabii sıkıcı görünmek istemiyorsanız.

 

The first outfit resembles the seasonal trend: One color head to toe. It’s benefits are:

1. You look slimmer.

2. You look more sophisticated.

3. You look taller.

4. You appear to have style.

Things to consider when doing the head to toe look is use contrasting textures. If not, use a piece with pattern, to avoid looking dull.

 

 

 

 

 

 

 

1C4A3972 1C4A3963

Kombinde kullandığım vintage bluz, tüm kombinde böyle bir hava yaratma isteği doğurdu. Çünkü paltonun maskülenliğiyle tezat bir tarz istiyordum. Vintage giyimin daha feminen olduğunu söyleyebiliriz sanırım.

The vintage blouse gave me the idea to create a full vintage look. Because I always thought vintage is feminine and that contrasts with the masculine vibe of the coat.

1C4A4068
Bluz/Blouse: COS, Etek/Skirt: Zara

1C4A4121

Gelelim ikinci kombine. Yine renkle llgili bir tarz yakalamak istedim (çünkü bu paltoyla başka türlüsü mümkün değil 🙂 ve bu defa analog renkler seçtim. Yani şu ilkokulda tanıştığımız renk tekerinde yanyana olan iki renk seçtim. Zümrüt yeşilin yanına elektrik maviyi koydum. Gözü rahatlatan etkisini beyaz kullanarak bozmak istedim. Analog renkleri bir araya getirirken dikkat etmeniz gereken renklerin tonlarıdır.

Let’s move on to the second outfit. I wanted to play with color again (the coat makes me 🙂 and chose analogue colors; colors that are next to each other on the color wheel. So I chose electric blue next to emerald green. And I added white to diminish its eye relaxing effect. When doing analogue, the color tones are very important.

 

1C4A4102

İkinci kombinin tarzı ise daha minimal. Vintage olan tek renk kombin gibi göze yüklenmiyor ama çarpıcı. Daha sakin. Maskülen denemez belki ama feminen bir tarza göre daha sade.

The second outfit’s style is more minimal. It is not hard on the eyes like the head to toe one color vintage outfit, but it is striking. Calmer. Can’t be called masculine but compared to a feminine style, it’s simpler.

1C4A4043

 

Tweet about this on TwitterShare on Facebook
GerçekSen'e Abone Olsana