Temel Gardropla İlgili Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Screen Shot 2015-09-15 at 15.51.24

Yaz mevsimini uzatabildiğimiz kadar uzattık ama bundan sonra şansımız pek yaver gitmeyecektir. Kışlık çekimlere başlamadan geçtiğimiz yazdan aklımda kalıp da yazamadıklarımı yazayım dedim.

We outstretched summer as far as we could but probably from now on it’s downhill. Before my winter shoots start, I want to wrap up summer.

Screen Shot 2015-10-28 at 11.44.58

Peki konumuz ne? Kapsül Gardrop. Siz onu Temel Gardrop olarak biliyorsunuz. Aslında kapsül gardroba özel detaylı bir yazı yazacağım. Fakat genel olarak kapsül gardrop nedir diye baktığınızda şöyle tanımlanabilir:

Birbirleriyle farklı şekillerde kombinlenerek, farklı ortamlar, farklı amaçlar için giyebileceğiniz sonsuz alternatifler sağlayan parçalardan oluşan gardrop. Sanıldığı gibi klasik kesimler, nötr renklerde olmaları şart değil. Ama sizin tarzınızı yansıtmaları, profesyonel, sosyal ve özel hayatınıza uymaları şart.

Biraz açayım. Misal bir kapsül gardrobun ilk akla gelen parçalarından biri siyah cekettir. Benim gardrobumda öyle değil. Hele ki yazlık gardrobumda hiç değil. Benim için bu parça beyaz. Yine ilk akla gelen, bu siyah ceketin klasik kesimde bir blazer olmasıdır. Benim için öyle değil. Benim gardrobumdaki beyaz, kruvaze ve hatta kendinden kemerli.

So what’s our topic? Capsule Wardrobe. You know it as Basic Wardrobe. I will be writing a detailed piece on this subject later, but let’s look at its meaning:

A wardrobe made up of pieces which can be styled together for different occasions, different environments, different aims. As you might think, they are not all classics or all in neutral colors. But they have to reflect your style and fit in your professional, social and private life.

Let me elaborate. For example the first piece that comes to mind is the black jacket. Well, not in my wardrobe. Especially, not my summer wardrobe. Mine is white. Again the first cut that comes to mind would be a classic blazer. Well not mine, mine is a white, double breasted jack with a built-in belt.

Screen Shot 2015-10-28 at 11.50.11

Şu anda temel gardropla ilgili bildiğiniz tüm doğrular şaşmış olabilir. Hemen sebebini anlatayım. Oluşturduğunuz gardrop sizi yansıtıyor, onu siz kullanıyorsunuz, sizin vücudunuz söz konusu.

Beyaz ceketim üstünden örneklendirecek olursak önce vücuduma bakalım. Kruvaze bir ceket giymek için uzun boylu, kıvrımsız olmanız bir avantaj, bir de fazla kilolu olmamalısınız. Benim vücudum buna müsait olduğundan böyle bir ceketi rahatlıkla giyebiliyorum.

İşim de kurumsal giyim gerektirmiyor. Siyah bir cekete ihtiyaç duyduğum pek söylenemez. O halde neden buna para harcayayım? Beni daha iyi yansıtan bir cekete para yatırıyorum haliyle.

All the rights you knew about the basic wardrobe has gone south, I know. Let me explain. Your wardrobe reflects you, you are using it, and it serves your body.

Let’s look at my white jacket. My body is lean, tall and no where near an hour glass. And a double breasted jacket requires those, so I prefer it, since it makes me look my best. A classic blazer doesn’t do that for me.

My work doesn’t require a corporate image either. I don’t need a black jacket, so why spend money on that? White reflects me better, so I spend on that.

Screen Shot 2015-10-28 at 11.56.21 Screen Shot 2015-10-28 at 11.53.24

Kapsül gardrobun bir diğer meziyeti de içinde bulunan parçaları farklı yerlere giyebilmenizdir. Örneğin, yeşil parkamı haftasonu bir yere giderken de giyebiliyorum, gece çıkarken bir kokteyl elbisesinin üstüne de. Beyaz ceketimi bir iş görüşmesine de giyebiliyorum, skinny jean’imle arkadaşlarla buluşmaya giderken de. Mavi gömleğimin işlevleri saymakla bitmiyor, önceki yazılardan biliyorsunuz. Bir iş görüşmesine de giyebilirim, haftasonu işlerimi yaparken de, hatta belime bağlayıverip etek olarak bile giyiyorum.

Renklere gelecek olursak, mevcut stiliniz içinde rahatça ve sıkça kullandığınız her renk kapsül gardrobunuzun parçası olabilir. İster turuncu olsun, ister fuşya farketmez. Nötr olmak zorunda değil.

Aldığınız hiç bir parçayı kısıtlamayın. İş için aldığınız bir parçayı, haftasonu hatta gece çıkarken giyebilirsiniz. Beyaz bir tişörtü, şık jilet gibi bir takımla işe giyebilirsiniz. Alış veriş esnasındaki kriterlerinizin hayatı yaşarken sizi kısıtlamalarına izin vermeyin.

Another advantage of the capsule wardrobe is the fact that they are versatile enough to wear almost anywhere. I wear my parka on the weekends or over a cocktail dress at night. The white jacket takes me to a meeting or to a girl’s night out over skinny jeans. The blue shirt is a wonder. I can wear it to work, to chores or just wrap it around my waist and use it as a skirt.

As for the colors, as long as you can use a color easily and “often” then any color goes into the capsule wardrobe. May it orange or marsala.

Do not limit the pieces you buy, just because you bought it for a specific reason. Just because you bought a blazer for work doesn’t mean that you can’t wear it going out at night. A white shirt is great under a black suit for work. Don’t let the motivation you had during shopping, limit you while living your life.

 

Tweet about this on TwitterShare on Facebook
GerçekSen'e Abone Olsana