Sonbahar 2012’de Gardrobunuzda Bulunması Gerekenler

Picture 4

Sonbahar/Kış 2012 podyumları yine onlarca trendin habercisiydi ama bizi ilgilendirenler gerçek hayatta kullanabileceğimiz, yıllardır üstüne ekleyerek bebeğimiz gibi büyüttüğümüz kapsül gardrobumuza katabileceğimiz trendler. Bir başka deyişle klasik olmaya aday parçalarla ilgileniyoruz. Peki tamam tamam araya içimizdeki trend canavarını tatmin edecek bir iki parça da sıkıştıracağız, kabul edelim.

Chloé’den Balenciaga’ya bir çok defilede gördüğümüz “kutu paltonuzu” renkli alın derim. Neden mi? Neden olmasın? Hatta renklerinize uygunsa sezonun rengi hardal sarısı bir palto olsun.

Baştan ayağı jean giyinmek geçen sezon da vardı, bu sezon da olacak. Hepimizin bir jean pantolonu vardır ancak bununla giymek için bir “jean gömleğiniz” hala yoksa…cık cık cık.

“Kolyenin” saltanatı da geri döndü. Ne kadar büyük, ne kadar gösterişli o kadar iyi ama bana sorarsanız ben etnik çağrışımları olan bir tane bulacağım. Herkesin boynunda göreceğimiz o taşlı kolyelerden hemen ayrışacak.

Deri yaz kış demeden bir kaç yıldır (sezon demiyorum) gardroplarımızın kapaklarını zorluyor. Deri pantolonla başetmek zor. Etek bir yere kadar. Acaba bu sezon en basitinden tişört kesim bir deri üst alsam da her şeyle kombinlesem mi diyorum.

“Kürk detay” malesef var. Kimi gerçek olmayanını bile özendirmesin diye tercih etmiyor. Size kalmış, belki minik bir parça edinirsiniz.

Bellerimizi vurgulamaya ve olabildiğince dişi görünmeye devam ediyoruz. Bunun için belden büzgülü “Peplum” dediğimiz ceketler hele ki ofiste ideal. Bu sezon biraz daha ileriye gidip sadece beli ince gösteren değil, kalçayı da geniş gösteren kesimler söz konusu…cesaretin varsa.

“Altın detay”a ayakkabıda yer ver derim. Çoğumuz cesaret edemediği için fark yaratman işten değil.

Laf ayakkabıdan açılmışken babetle Oxford’un pabucu dama atıldı. Şimdi sıra “patik loaferlar’da”. Leopar desenlisini bulursan saldır. Jeanlerle, siyah sigaret pantolonlarla, kalem eteklerle, onla bunla şunla giyersin işte.

“Büyük süveterler” sonbaharın baş kahramanı. Hele ki annen, hatta anneannen örmüş gibi duruyorsa 1-0 önde başlarsın. Düz kesimli vücuda oturanları işe bile giyilir, salaş olanları haftasonu ideal.

“Desenli pantolon”da abartmazsan işe bile giyersin. Zemini koyu renkte, desenleri de küçük seçersen hata yapman mümkün değil gibi bir şey. Benimkini siyah şifon bluzla işe giyeceğim. Desenlerin renginde bir tişörtle de haftasonu giyerim herhalde.

Sezonun desenini sorarsan brokar. Ceket seçersen salondaki koltuk gibi, elbise seçersen perde gibi görünürsün. Pantolondan hiç bahsetmiyorum. En iyisi sonbaharda ipek krem bluzlarla, kışın siyah boğazlı kazakla giyeceğin “brokar desenli etek”.

“Kadife elbise” sezonun en feminen parçası. Giydiğinde vücudunu okşayacak bir elbise kim istemez. Fakat dikkat kadife terletir, kolsuz bir elbise olmasında fayda var.

Tweet about this on TwitterShare on Facebook
GerçekSen'e Abone Olsana