Haftanın Kapsül Gardrobu / Capsule Wardrobe of the Week

Screen Shot 2016-01-25 at 11.51.47

Kapsül Gardrop: Birbirleriyle kombinlenebilen, zamansız parçalardan oluşan ve böylece sizi “bu sabah ne giyeceğim” derdinden kurtaran kıyafetler grubu.

Bu haftanın kapsül gardrobu 1 beyaz gömlek, 1 siyah beyaz kareli bluz, 1 siyah kalem etek, 1 kareli pantolon, 1 renkli triko, 1 ceket, 1 çift düz ayakkabı ve çantadan oluşuyor.

Capsule Wardrobe: Group of timeless pieces that eliminate the infamous question “What will I wear this morning”, because they can mix and match among each other.

This week’s capsule wardrobe has a checked black and white blouse, a white shirt, a pair of checked pants, a black pencil skirt, a black jacket, a green knit, 1 pair of loafers and a tote.

Verimli bir gardrop, içinde en az 5 kapsül gardroptan oluşmalıdır. 1 kapsül gardrop 2 alt, 3 üst parça, 1 hırka ya da ceket, 1 ayakkabı ve 1 çantadan oluşur. Bu 8 parça birbirleriyle mutlaka kombinlenebilir olmalıdır. Ve her bir kapsül gardrobun en az %80’i diğer 4 kapsül gardrobun parçalarıyla da kombinlenebilir olmalıdır.

A productive wardrobe is made up of minimum 5 capsule wardrobes. Each capsule has 2 bottoms, 3 tops, 1 jacket or cardigan, 1 pair of shoes and 1 bag. These 8 pieces have to mix and match with each other. And at least 80% of each capsule wardrobe should mix&match with the pieces of the other 4 capsule wardrobes.

Screen Shot 2016-01-25 at 11.58.45

Peki kapsül gardrop oluştururken nelere dikkat etmeli?

1. Zamansız parçalar olmalı zaten dedik. Ama bunun anlamı herkes klasik kesimler giymeli değil. Sizin tarzınızı yansıtan, trendlerden bağımsız, önümüzdeki sezon da giyseniz de tuhaf kaçmayacak parçalar seçmelisiniz.

So how do we create a capsule wardrobe?

1. We already said timeless pieces. But that doesn’t mean everyone should wear the classics. It means that you should choose pieces that reflect your style, free from any trends and won’t have eyes rolled down when you wear them next season.

Screen Shot 2016-01-25 at 12.06.13

2. Renkler ağırlıklı olarak nötr renkler olmalı. Fakat renkli bir stiliniz varsa birbirleriyle kombinlenebildiği sürece bir çok rengi de karıştırabilirsiniz ve tabii ki bu renkler sizin renkleriniz olmalıdır. Nötr renkler sadece daha risksiz alternatiflerdir.

 

2. Neutral colors are your friends. But if you love color then go ahead and do it with color, but make sure they are your true colors and can be mixed&matched. Neutrals are just risk free.

Screen Shot 2016-01-25 at 12.53.27

3. Seçtiğiniz parçalar birbirleriyle kombinlendiğinde sadece tek bir amaca yönelik olmamalı. Yani sadece işe giyilebilir olmamalı. Gerektiğinde haftasonu hatta gece çıkarken giyebilmelisiniz.

 

3. The pieces you choose should not address one aim. In other words, the pieces should be mixed to be worn to work, to a date or to grocery shopping.

Screen Shot 2016-01-25 at 12.22.26

4. Madem az ama öz bir gardrop oluşturuyoruz, size heyecan veren parçalar seçin. Hayatı sadeleştirme trendinin yaratıcısı Marie Kondo’nun da kıyafetlerini elerken kullandığı yöntem bu biliyorsunuz. “Giydiğinizde kendinizi harika hissetmenizi sağlamayan her parçadan kurtulun.”

4. Since we are embracing the less is more approach, choose pieces that excite you. Do it the Marie Kondo way, the creator of the Japanese art of decluttering and organizing. Her approach is to get rid of everything that don’t make you feel like a million bucks.

Screen Shot 2016-01-25 at 12.25.16

5. Her kapsül gardropta siyah kalem etek olacak diye bir kural yok. Ama vücut tipinize uygun bir eteğiniz olsa fena olmaz. Bir başka deyişle, kapsül gardrobunuzdaki parçalar sizin vücut tipinize göre olmalı.

Peki bütün bu kurallar ne için? Zaman, yer ve paradan tasarruf ederken, stil sahibi görünmek için. Eğer aklınıza yattıysa bunu neden birlikte yapmayalım? Gardrop detoks ve kapsül gardrop oluşturmak için önce şuraya bir göz atın sonra bana burdan ulaşabilirsiniz.

5. There is no such rule as each capsule wardrobe needs to have a black pencit skirt. But each capsule wardrobe needs to have a skirt that fits your body type.

So what’s this all for? To save time, space and money, while looking fabulous. If this makes sense why not do it with a professional? Interested in wardrobe detox and building your capsule wardrobe, see here. Then contact me here.

 

Tweet about this on TwitterShare on Facebook
GerçekSen'e Abone Olsana