Erkek Giyiminde Desen Karıştırma

p1

Erkeklerin giyimde arzuladıkları ama zorlandıkları konulardan biri desen diye düşünüyorum. Renk de sancılı bir konu ama ona sonraki bir yazımda değineceğim.

Bir kaç temel kuralı bilirseniz desenden korkmanıza hiç gerek yok.

Birinci kural farklı desenlerde parçaları birleştiriyorsanız aynı renk ailesinden olmalarına dikkat etmelisiniz. Aynı bu fotoğrafta olduğu gibi. Çizgili gömlek, kareli ceket, desenli fular bir araya gelmiş ama hepsi kahve, lacivert ve gri tonlarını taşıyor. Böylece uyum yakalanıyor.

p1

Peki desenler aynı olduğunda ne yapacağız? İkinci kural aynı desenler söz konusu olduğunda bir deseni büyük diğerini küçük tutmak.

Bu örnekte de aynı uygulamayı görebilirsiniz. Puantiyeli kravat, çizgili gömlek ve kareli ceket uyumlu bir şekilde bir araya geliyor çünkü lacivert, beyaz, mavi renk konseptine sadık kalınmış.

Aşağıdaki örneklerde de bunu görüyoruz. Renk konsepti hepsinde sabit, desenler değişiyor.

3928403e1476e56c37b30e3d75418906

3d08f5d0410e26979430797d12300dc0

 

Bu örnekte dikkat ederseniz gömlek kareleri pötikare dediğimiz küçük desenlerden oluşuyor ki zaten Fransızca’da pöti, küçük anlamına geliyor. Mendilin kareleri ise büyüktür. Cekete baktığımızda ise en sakin ama en büyük kareleri görüyoruz. Böylece uyum tamamlanmış oluyor.
Üçüncü kural bir desen cüretkarsa diğer desenin sakin kalması.
Karşımızda aynı renklere sadık kalınarak seçilen farklı desenlerde parçalar var. Ceket kareli sakin parçayken, şal desenli fular kombinin odağını oluşturan cüretkar parça oluyor.
Aynı desende parçalar kullandığınızda da bu kurala dikkat etmelisiniz. Bu örnekte aynı desen ve renk ailesinden bir gömlek ve ceket görüyoruz. Ceket rengiyle cüretkar parça olarak öne çıkarken sakinliğiyle gömlek onu destekliyor.
Bütün bunların yanında son kural, kuraldan ziyade bilgi niteliğinde. Dokuların da desen olduğunu unutmayın. Burada kendinden desenli parçalardan söz etmiyorum. Burada gördüğümüz hırka kendinden desenli kabul edilebilecekken, ikinci fotoğrafta gördüğümüz kravat desenli değil. Triko dokusuyla desenli kabul edilmesi gerekir.
Desen giymekle ilgili başka sorularınız olursa yorum olarak bırakabilirsiniz.
Tweet about this on TwitterShare on Facebook
GerçekSen'e Abone Olsana