Desen Nasıl Giyilir, Nasıl Giyilmez / Dos and Donts of Patterns

Screen Shot 2016-04-01 at 12.09.00

Bu iki görsel, İlkbahar/Yaz 2016 sezonundan iki farklı Türk markasının reklam görselleri. Aynı dergide görünce bu yazıyı yazma fikri doğdu. İkisi de aynı renklere yer vermiş, fakat birinin stylist’i doğru diğeri yanlış uygulama yapmıştı. Bu yazıda desen karıştırmanın doğruları yanlışları üzerinde duracağız.

These 2 visuals are from the SS2016 collections of two different Turkish brand ads. When I saw them in the same mag, I decided to write this post. They used the same colors, however one of the stylists used the rigth techniques, while the other failed. In this post, I’ll be sharing the dos and donts of pattern mixing.

Screen Shot 2016-04-01 at 12.29.16

Desen karıştırırken riske girmemek için uygulayabileceğiniz iki teknik var: Aynı desen ailesinden farklı renkleri ya da aynı renk ailesinden farklı desenleri karıştırabilirsiniz. Bunu uygulamadığınız an risk almış olursunuz. Bu iki kuralı boşverdiyseniz diğer iki kural devreye girmeli: Dokuda yani kumaşta benzerlik ya da tarzda ortak nokta bulmalısınız.

Bu kombinde tarzda ortak bir yön yok. Gömlek maskülen, etek feminen. Ve hayır, bu maskülen feminen bir kombin değil. Öyle düşünülüyorsa da gerçekten başarısız bir örneği. Parçalar ortak bir tarzda buluşturulmadığı gibi kumaşlarda da ortak bir nokta göremiyorum. Gömlek, örneğin ofise rahatlıkla giyilebilecek bir parçayken, etek bambaşka bir dünyaya ait. Nerden baksam ortak bir nokta yakalayamıyorum. Sanırım sırf farklı olmak adına uygulanmış ama başarısız olmuş bir deneme.

When you mix patterns and don’t want to take risks, you need two rules: either use pieces that belong to the same pattern family in different colors or vice versa. The minute you don’t apply the rule, you are risking it. Then comes into picture two other rules: find a something in common texture or style wise.

These two pieces don’t belong to the same style. The shirt is masculine and the skirt is feminine. And no, this is not a masculine feminine look. If aimed so, then it went horribly wrong. Anyhow, the textures don’t have anything in common either. The shirt, for example, can be worn to the office, whereas the skirt belongs to lalaland. I am trying to find something that can marry them, but there is none. I guess this is a failed approach to trying too hard.

 

 

Beymen-Club-2016-Spring-Summer-Campaign-010

İşte doğru bir örnek. Ayrı renk ve desenleri karıştırarak doğru bir uygulama yapılmış. Öncelikle kumaşların her ikisi de yumuşak, rahat ve doğal. Tarzda da ortak nokta var. Her iki parça da pin-up kızı havası yaratıyor. Aslında desenler ayrı aileden ama orda bile hissiyat olarak ortak bir nokta var. Çünkü gömlek pötikareleriyle geometrik desende olsa da piknik örtüsü kumaşını andırıyor. Etek ise yapraklarıyla çiçekli desende denebilir ve Hawaii’yi çağrıştırıyor. Yani iki desen de tatili, huzuru hatırlatıyor.

Elbette bu kombinler bu kadar ince elenip sık dokunmuyor. Yetenekli ve eğitimli bir göz bunu otomatik olarak yapıyor. Ben sadece bunun nasıl iyi durduğunu sizin için çözümlüyorum. Eğer iyi bir gözünüz yoksa siz de bu detaylara dikkat ederek bu tarz kombinler yapabilirsiniz.

Here is a good example. The right practive with different colors and patterns. First of all, the textures are both soft, relaxed and natural. Both pieces serve for the same style: Pin-Up. Although, the patterns appear different, they create the same feeling, thus having another point in common. The shirt might be geometrical with its squares, but it’s gingham, the pattern of the picnic cloth. The skirt is floral with its leaves, creating a Hawaiian vibe. So both patterns create a feeling of the holidays and peace.

Of course, these outfits are not scrutinised this much, while put together. A trained or a good eye does all this by heart. I am just breaking it down for you to show how the math works. So that if you don’t have a good eye, you can still make the right combination.

 

  

Tweet about this on TwitterShare on Facebook
GerçekSen'e Abone Olsana