Bambi Ayakkabı Sonbahar 2015’i Takdimimdir

_45A7259_45A6368_45A6615_45A6750_45A7041_45A7266_45A7443_45A7732_45A7826_45A7899_45A8068

Facebook grubumuz ve ve Instagram hesabımdan takip edenler bilir, 17 Eylül’de Bambi Ayakkabı’nın Sonbahar koleksiyon çekimlerini gerçekleştirdik. 5 yıldır her kataloglarında Bambi Ayakkabı ile çalışıyorum. Tahmin edeceğiniz gibi katalog styling’ini yapıyorum. Bu styling işi ne içeriyor derseniz:

  • Konseptin belirlenmesi
  • Kullanılacak ayakkabı ve çantaların seçilmesi
  • Seçime göre gardrop belirlenmesi
  • Gardrobun mağazalarda tespit ve temini
  • Çekim boyunca styling’in kare kare takibi ve mükemmel çıkmasına destek olunması

Çekim sırasında styling’in takibini ise her karenin çekileceği mekana göre karar veriyorum. Fotoğrafçının seçtiği mekanı önden öğrenerek o kareye özel çalışıyorum. Özellikle dış çekimlerde bu şekilde çalışmak önemli. Mekanla uyumlu ya da kontrast sağlayarak öne çıkacak kombinler yapmak elimde.

Ürünlere baktığımda önümüzde Street Punk bir sezon olduğunu görebiliyordum ama genel geçer bir styling yapmak istemediğim için doğrudan salaş bir sokak punk tarzı kullanmadım. Bunun yerine, tarzı Punk olan bir kızın iş ve sosyal yaşamında nasıl giyineceğine odaklandım.

 

_45A6368

Çekimimize ilk bu kombinle başladık. Süet, püsküllü botlar bohem ve romantik stilin bir parçasıydı. Bakmayın romantik ve bohem dediğime, aslında moda tarihini biraz bilenler Punk akımının düzene isyan eden romantikler tarafından çıkartıldığını bilirler. Buradan yola çıkarak 19.yüzyıl şairlerine gönderme yapan bir yol izledim. Kıyafeti dramatikleştirmek içinse bir kaç yıl önce Londra’da denk geldiğim, 1920’li yıllarda kalma bu saç aksesuarını kullandım.

_45A6615

Fotoğraf mekanlarının biraz spontane belirlendiği bu çekimin ilk karesinde anladık ki arka planımız İstanbul olacak. Bir sonraki istikametin Galata Köprüsü olduğunu duyunca kombinde, köprünün metalleriyle uyumlu bir mavi tonu yer alması gerektiğini düşündüm. Bordo ise zeminde patlayan renk olacaktı.

_45A6750

Çekimde en sevdiğim karelerden biri oldu. Yatay ve dikey geometriyi kullandığım bu kombin için fotoğrafçımız da doğru mekan seçti.

_45A7041

Sanıyorum kareler içinde Punk’a en uzak olan hatta Grunge diyebileceğim kombin bu oldu. Grunge’a dair istediğiniz her şeyi barındırıyor. Müşteri isteğiyle böyle bir kombin yaptığımı söylebilirim. Burada dikkat ettiğim de karenin Vespa üzerinde çekilecek olmasıydı. Bu kıyafeti bu kareye saklamamın sebebi bu oldu. Süet bluzun ise Vespa’nın taba derisiyle uyum yakalamasını hedefledim.

_45A7266

Sadece büyük örgü bir kazak ve Mad Max botlar. Örgünün romantizmine karşı botların asiliği, hırçınlığı. Botları bu kareye bırakmış olmamın sebebi de arka plandaki metal konstrüksiyonun etkisinden faydalanmak.

_45A7443

Ve çekimde en beğendiğim kombin. The Royal Tenenbaums’da Margot’yu oynayan Gywneth Paltrow’un stilini bilirsiniz. Bilmiyorsanız da mutlaka araştırın, stil ikonu dendiğinde akla gelen en kült karakterlerden biridir. 60lar’ın mod elbiseleriyle giydiği kocaman bir kürkü vardır. Her giydiğine “bu ne ya?” demeden duramazsınız. Onun bu alışılmadık, garip stiline gönderme yaptığım bu karede de arka plan büyük rol oynadı.

_45A7732

Sokakta yeterince oyalanan Punk kızımızı işe yolladığımız karelerden bir diğeri. Tayyörün kazayağı desenli olmasına lütfen dikkat. Kabul ediyorum yine Grunge’la Punk arası bir çizgideyim burada da.

_45A7826

Büyük ihtimalle çöp konteynırı sebebiyle kataloğa giremeyecek ya da kırpılarak girecek bir görsel ama benim 2.favorim. Üstelik Punk ve Grunge konseptlerine harika bir subliminal gönderme yapıyor.

_45A7899

Baştan aşağı bohem kabul ediyorum 🙂 Ama bu çanta için başka seçeneğimiz olamazdı.

_45A8068

Ekose kesinlikle Punk’ın olmazsa olmazı. Punk için fazla teferruatsız olan bu silüet bana Pulp Fiction’da Uma Thurman’ın tarzını hatırlatıyor. Aslında her kareye dikkatle bakarsak bir film karakterine bağlamamak mümkün değil.

_45A7259

Ve başrol karemiz. Bir Prada ceketle ne kadar Street Punk/Hip Hop olunabilirse o kadar oldu diyebilirim. Bu an gerçekten paha biçilemez.

Son olarak sizi çekim arkası karelerle baş başa bırakıyorum. Sizin favori kareniz hangisi oldu?

Tweet about this on TwitterShare on Facebook
GerçekSen'e Abone Olsana