OOTD 29.12.2015 Tamamen Siyah / How to All Black

1C4A43121C4A43141C4A43401C4A43081C4A42931C4A43531C4A43851C4A4337

Her kız çocuğu gibi büyürken annesinin gardrobuna özenenlerden olmadım ben. Onun topuklularında yürümeye çalışmadım, rujlarına özenmedim, elbiselerine hayran olmadım. Ama özendiğim bir gardrop vardı. Babamınki.

Unlike every daughter, I was never the child who adored her mother’s style. I never tried walking in her heels, never aspired to her makeup, was never a fan of her dresses. But I did aspire to one wardrobe: My dad’s.

1C4A4340

Bugün babamın doğumgünü. Her zaman teatral ve şık bir stili olan babamın fitilli kadife bol paça pantolonlarına özenmek ne kelime, ergenliğime adım attığımda büyük gelseler de, yine babamın gümüş tokalı kovboy kemerleriyle belini sıkarak giymeye başlamıştım bile.

Aslında ergenliğime de gitmeye gerek yok pek. Bugün dolabımı açın o kemer hala var ve kullanıyorum. Hatta bir keresinde Ralph Lauren’in Ankara mağazasını açarken takmıştım da ne olay olmuştu. Gömlekleri de var dolabımda. Kareli kovboy gömlekleri hatta damatlık gömleği bile var.

Today is my father’s birthday. He always had a theatrical and suave style. And I can’t begin to tell how I loved his flared corduroys. Actullay it was more than love, as soon as I entered adolescence, I was wearing them. I didn’t care they were too big for me, I got, again, his cowboy belt with the huge silver buckle and wore the pants anyways.

Actually, no need to go down the lane of time. If you took a look into my wardrobe today, the belt is still there and I’m wearing it. Hell, I wore it to the launch of our Ralph Lauren store in Ankara and it did create a scene. I also have her shirts in my wardrobe. His checked cowboy shirt and even his groom’s shirt.

1C4A4307

Babamın şu anda renkli ve cesur bir gardrobu var. Desenden, renkten, farklı kesimlerden hiç korkmaz. Sanırım bu sayede genç kalıyor ya da genç kaldığı için bunları tercih ediyor.

Ama gençliğinde tam tersine sadece siyah giyermiş. Ben hiç sadece siyah giyenlerden olmadım ama siyahın gizemini severim. Ve tabii ki siyah jile klasik bir elbise giyildiğinde gizemli görünüldüğünü düşünmüyorum.

Babamın, kovboy stiline olan merakı bugünkü baştan aşağı siyah Navajo stilime ilham verdi.

My father has a colorful and forward wardrobe. He never shies away from pattern, color or cut. I guess that’s how he stays young or because he stays young he never shies away.

However, he was head to toe black in his younger days. I was never the “only black” kind, but I love the mystery of black. And I should say I don’t think a classic LBD is capable of creating any mystery.

My father’s interest in the Western style gave inspiration to my all black Navajo outfit today.

1C4A43531C4A4314

Evet sonunda günün konusuna gelebiliriz. Baştan aşağı siyah giymenin püf noktaları neler?

Öncelikle mümkünse her parça farklı dokuda olmalı. Dantelle kadife, yünle jean, jarseyle şifon biraraya gelebilir mesela.

Farklı kesimlerde parçalar biraraya gelirse daha ilgi çekici olur. Burada benim yaptığım gibi düz paça bir pantolon yerine bol paça pantolon kullanabilirsiniz. Ya da en basitinden şalınızı fular gibi boynunuza sarmak yerine burada olduğu bir pelerin olarak değerlendirin.

Dikkat çekici aksesuarlara yer verin. Bir şapka gibi 😉

Bir yerden mutlaka ten gösterin. Sonbahar kış aylarında dekolteden faydalanabilirsiniz.

And all this finally takes me to today’s topic: How to wear all black?

First of all if possible have all pieces in different textures. Lace with velvet, wool with jeans, jersey with chiffon will do great.

It would be much more interesting if you bring different cuts together. Flared jeans, instead of boot cuts, like I chose are great. Or you can simply use your scarf as a cape, instead of rolling it around your neck.

Use interesting accessories, not subtle. Like a hat 🙂

Show skin. If fall or winter , make use of your neck line.

1C4A4385 1C4A4337

Tweet about this on TwitterShare on Facebook
GerçekSen'e Abone Olsana